TRANSGEA - Transgraniczna współpraca w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmian klimatu

Spotkanie robocze partnerów projektu Transgea

W czwartek 28 marca odbyło się w Legnicy kolejne spotkanie Partnerów projektu TRANSGEA.

Jego uczestnicy zaprezentowali dotychczasowe prace nad wdrożeniem projektu oraz plany działań na kolejne okresy. Przedstawiciele Lidera projektu IMGW-PIB poinformowali o opracowywaniu metodyki mapy wrażliwości, poradnika dla gmin oraz katalogu działań adaptacyjnych do wykorzystania przez samorządy. Stowarzyszenie GÜSA e.V. odbyło spotkania z organizacjami pozarządowymi na temat realizowanego projektu, prelekcje z seniorami oraz omówiło planowane w 2019 roku spotkania informacyjne dla seniorów. Przedstawiciele SAPOS są w trakcie realizacji mikro adaptacji klimatycznych: założenie stacji meteorologicznej, zielonej ściany, ogródka ziołowego zasilanego wodami deszczowymi (Szkoła Specjalna w Görlitz). W trakcie realizacji są też szkolenia dla młodzieży.

Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja podsumowała przeprowadzone wyjazdy studyjne i debaty klimatyczne na których zebrano rekomendacje mieszkańców jakie działania adaptacyjne można prowadzić w gminach. Opracowano też broszurę informacyjną dotyczącą działań adaptacyjnych, jakie można realizować w gminach.

Prezentację dotychczasowych działań i planów realizacji zakończyło wystąpienie Fundacji Natura Polska, która zrealizowała mikro-adaptacje (nasadzenie drzew w gminie wiejskiej Żary - 120 buków), folder „Żyj z klimatem” i ściankę informacyjną o projekcie. Na bieżąco jest też prowadzona strona internetowa projektu www.transgea.eu W trakcie realizacji są działania związane z przygotowaniem wystawy fotograficznej, poradnika „Jak adaptować się do zmian klimatu, filmu o zmianach klimatu oraz dalsza promocja projektu.