Szkolenie p.n „Susza czy powódź – adaptacja do zmian klimatu poprzez działania lokalne”
W dniach 3-5 grudnia 2018 odbyło się szkolenie p.n „Susza czy powódź – adaptacja do zmian klimatu poprzez działania lokalne”, które jest częścią projektu p.n „Transgraniczna współpraca w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmian klimatu” .
W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych gmin i powiatów położonych na obszarze transgranicznej współpracy.
W ramach szkolenia poruszono praktyczne kwestie działań adaptacyjnych do zmian klimatu, które można realizować na poziomie lokalnym. Poruszona tematyka to m.inn:
- tendencje zmian klimatu w regionie,
- problemy na poziomie globalnym i lokalnym w zakresie zmian klimatu, identyfikacja postępujących zjawisk zmian klimatu,
- dobre praktyki działań adaptacyjnych w tym zielona i niebieska infrastruktura na obszarach zurbanizowanych i wiejskich,
- gospodarowanie zasobami wodnymi w aspekcie powodzi, suszy i podtopień,
- zadrzewienia oraz ich planowanie jako praktyczny przykład wdrażania zielonej infrastruktury,
- wykorzystanie środowiska przyrodniczego w adaptacji do zmian klimatu,
- planowanie działań adaptacyjnych w gminie oraz powiecie,
- środki finansowe na działania adaptacyjne oraz edukację związaną z tą tematyką,
- mobilizowanie społeczności do prowadzenia lokalnych działań adaptacyjnych.
Ważnym uzupełnieniem szkolenia była wizyta studyjna zorganizowana przez partnerów niemieckich. Uczestnicy poznali rozwiązania w zakresie produkcji i dostarczania energii z biogazu oraz zrębków drewnianych zastosowane w wiosce energetycznej Ratibor k. Bautzen, sposób zagospodarowania terenu zrekultywowanego zbiornika Berzdorf niedaleko Gorlitz, oraz rozwiązania w zakresie miejskiej, zielonej i niebieskiej infrastruktury w Gorlitz.
Za organizację szkolenia odpowiedzialna była Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” przy współpracy organizacji SAPOS oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.